Domowy wymiennik ciepła - praca bojlerów.

Wymiennik ciepła znalazł zastosowanie wszędzie tam, gdzie musi zostać przekazana energia cieplna między cieczami, bądź substancjami w stanie gazowym. Nie dziwi, więc fakt, że wymienniki ciepła używane są przez nas bardzo często w ciągu dnia. Nikt chyba nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez bojlera w domu.

Jaka jest zasada działania wymienników ciepła w naszych domach? Każdy bojler musi być wyposażony w grzałkę elektryczną o mocy pomiędzy 1,5, a 2 KW. Pod wpływem dostarczanej energii grzałka ta nagrzewa się do bardzo wysokiej, ustalonej temperatury, a w wyniku tego przekazuje ciepło do wnętrza komory bojlera.

To, w jakim czasie zostanie przeprowadzony proces nagrzewania wody zależy przede wszystkim od ilości grzałek, w które jest zaopatrzony nasz domowy wymiennik ciepła. Bojlery wyposażone w dwie grzałki elektryczne nie tylko charakteryzują się większą funkcjonalnością, ale i dłuższą żywotnością, ponieważ nigdy żadna z grzałek nie jest zmuszona do pracy na "pełnych obrotach".

Praca takiej grzałki elektrycznej regulowana będzie przez termostat, bądź w przypadku nowocześniejszych modeli przez elektroniczny sterownik. W przypadku termostatu dobór temperatury jest ustawiany przy użyciu pokrętła, sterownik natomiast umożliwia nam sterowanie pracy innych funkcji.