Wymiennik ciepła z ruchomym wypełnieniem - jak działa?

Rekuperatory to urządzenia, których głównym zadaniem jest odzyskiwanie energii cieplnej i przekazywanie jej dalej w celu ogrzania zimnego powietrza, wpływającego do lokalu. Spośród wielu tego rodzaju wymienników ciepła, warto zwrócić uwagę na rekuperatory z ruchomym wypełnieniem. Skąd wzięła się nazwa tych urządzeń i czym wyróżniają się one spośród innych wymienników ciepła? Wszystkie te kwestie wyjaśni niniejszy artykuł.

Rekuperator/wymiennik ciepła z ruchomym wypełnieniem jest urządzeniem, które składa się z wirnika i śluzy, znajdujących się w mocnej obudowie. Ruchomym wypełnieniem jest wirnik, który pozwala na bardzo szybki proces odzyskiwania ciepła. Choć szybkość działania jest ogromną zaletą tego urządzenia, może być to również jego największa wada.

Do działania rekuperator z ruchomym wypełnieniem potrzebuje zasilania w postaci mocnego silnika elektrycznego. Ze względu na swoją moc pobiera on znaczne ilości energii, co niestety zwiększa koszty użytkowania wymiennika ciepła z wirnikiem. Urządzenie to jest jednak godne polecenia i świetnie sprawdzi się w miejscach, które wymagają szybkiej cyrkulacji powietrza, np. w łazienkach czy w kuchniach, które ze względu na wilgoć są zagrożone wystąpieniem pleśni i grzyba.